Můj košík: 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Důležité pojmy pro osvětlení

Datum: 21.4. 2017

Zejména s příchodem LED technologií se již v řádu let setkáváme s řadou odborných pojmů, které nás ještě před lety nemusely trápit. Všichni již dnes víme, že např. při výběru LED žárovkyse nemáme orientovat dle příkonu, ale dle jejího světelného toku. Také najednou vstupují do hry jiné odborné pojmy, jako je barva  světla aj.  V tomto článku  Vám pomůžeme se v těchto pojmech zorientovat, aby pro vás byl nákup nového osvětlení hračka.


Světelný tok a  jednotka Lumen (lm) 

Lumen je jednotkou světelného toku. Odborně definováno se jedná o: "vyjádření světelné energie, kterou zdroj světla vyzáří za 1 sekundu."  Počet lumenů tedy udává, kolik světla žárovka (nebo svítidlo) vyzařuje do všech směrů. Čím více lumenů, tím vydává žárovka/svítidlo více světla.
 Aby se zamezilo klamavým obchodním praktikám, existuje norma, která určuje, kolik lumenů musí vyzařovat LED žárovka, aby ji mohl výrobce deklarovat, jako ekvivalent klasické žárovky. Zde tabulku uvádíme: 
 Příkon klasické žárovkySvětelný tok LED žárovky
 25 W250 lm
 40 W470 lm
 60 W 806 lm
 75 W1055 lm
 100 W 1521 lm
 120 W 1920 lm
Jen pro úplnost vysvětlení: Aby LED žárovka svítila jako klasická žárovka o příkonu 60W, musí mít světelný tok 806lm.
 

Teplota  Chromatičnosti a jednotka Kelvin (K) 

Teplota Chromatičnosti, též někdy: chromaticita, chromatická teplota, teplota světla, nebo prostě též barva světla udává, jak moc je světlo zbarvené na škále od žlutých (hřejivých) odstínů až po odstíny modré (chladivé), přičemž platí, že čím vyšší počet Kelvinů, tím je světlo chladnější. Kelvin je tedy jednotkou teploty světla. Přibližný 
 
Při výběru mějte na paměti, že pro každou příležitost se hodí jiná teplota světla. Chladnější světlo podporuje naše soustředění, proto jej volte do pracoven či kuchyní, teplé světlo se hodí zejména k relaxaci, tedy do ložnic a obývacích pokojů.


Index podání barev (Color Rendition Index – CRI)

Někdy se též označuje jako Ra faktor. Tento index nám udává věrnost podání barev. Obvykle se udává v procentech, přičemž hodnota 100% znamená, že barvy jsou přesně věrné a nedochází k jejich zkreslení. Zjednodušeně lze říci, že normy platné v ČR stanovují v místech, kde lze předpokládat pobyt osob (tedy ve školách, kancelářích, na stacionárních pracovištích  apod.)  index podání barev v hodnotě minimálně 80%. Prakticky všechny světelné zdroje a svítidla (až na specifické vyjímky) se vyrábí v indexu podání barev 80% a vyšší. Zmiňované vyjímky tvoří zejména sodíkové výbojky (CRI - cca 25%) a světelné zdroje pro speciální aplikace (germicidní zdroje, zdroje do lapače hmyzu, UV zdroje apod.)