Můj košík: 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Teplota chromatičnosti

Datum: 25.10. 2017

Teplota chromatičnosti (někdy též barevná teplota) je pojem, kterým se odborně označují různé odstíny vyzařované svítdly a světelnými zdroji. Měří se v Kelvinech (K) a obvykle dosahuje hodnot od cca 1800K (temně oranžová až červená) po 8000K ( téměř světlě modrá). Drtivá většina svítidel a světelných zdrojů však nabývá teploty chromatičnosti od 2700K do 6500K.
 
 
>>VLOŽIT DIAGRAM, NALEŽATO - OD 2700 DO 6500

 Samozřejmě není účelné pro praxi, aby se vyráběla svítidla a zdroje v celém spektru. Neexistují tedy zářivky s teplotou chromatičnosti např. 2936,67 K. Nejčastěji se vyrábí světelné zdroje a svítidla v těchto barvách:

 Teplota chromatičnosti (K)  
2700 K   klasická žárovka
3000 K  halogenová žárovka
4000 K  neutrální "kancelářská" bílá
6500 K  velmi studená bílá "do modra" 
 

PRAKTICKÝ DOPAD NA NÁKUP:

Které odstíny používat? 

Odstín světla  je nesmírně důležitý. Nejen, že dokresluje celou atmosféru místnosti, čímž působí na naši psychiku, ale působí na nás i fyziologicky.
Teplé odstíny (tedy cca do 3000K) volíme tam, kde chceme vyvolat vřelou, přátelskou nebo klidnou atmosféru.V domácnosti tby to měla být v zásadě většina místností - už jen z té prosté logiky, že většina lidí chce aby domov splňoval výše zmiňované atributy. V komerčních prostorách se pak teplé odstíny hodí pro hotely, penziony, kavárny, restaurace apod.
Studené odstíny (tedy cca od 4000 K výše) volíme pro plochy, které mají vytvářet atmosféru aktivity, tedy typicky kanceláře, všechny pracovní plochy, plochy ve výrobě, ale i sportoviště apod. Dále je pak možné studenými odstíny vytvářet atmosféru oficiality, čistoty a ve vhodné kombinaci je možné s ní opticky zvětšovat prostor. I proto se používá v nemocnicích.
 

Studené odstíny světla v domácnosti

Jak je popsáno výše - studené odstíny nejsou příliš vhodné do domácnosti, až na specifická místa (garáže, dílny, sklepy apod.), poslední dobou však vzrůstá tendence obsazovat studenými odstíny i ostatní bytové části domácnosti. Toto rozhodnutí je dobré si promyslet. Je třeba si uvědomit, že  světlo nepůsobí jen na naši psychicku tím, jakou vytváří atmosféru, ale i na naše tělo fyziologicky. Studené odstíny jsou zpravidla umělé, takže se u nich dá očekávat vysoká složka modrých vlnových délek - to je právě důvod proč nás povzbujzují k aktivitě. Modré vlnové délky totiž zabraňují sekreci hormonu melatoninu (někdy též laicky spánkového hormonu) a tím nás udržují aktivní. Více o melatoninu a tzv. melatoninové aféře zde>>. V domácnosti tedy nejsou studené odstíny příliš žádoucí, neboť mohou narušit nepříznivě spánkový rytmus. Jsou např. vhodné nad pracovním stolem, nebo místy, kde vykonáváte jiné pracovní činnosti, avšak měla by být oddělitelně spínatelná, aby bylo možné jimi např. k večeru doma již nesvítit. Vhodné jsou tyto odstíny např. do pracovní stolní lampičky, avšak zcela nežádoucí jako hlavní osvětlení v obývacím pokoji. 
 

ZNAČENÍ ODSTÍNŮ

V našem eshopu dostáváme bezpočet dotazů v různých formách na teploty chromačnosti světlených zdrojů, svítidel a jejich značení. Teplota chromatičnosti se uvádí v Kelvinech nejčastěji nabývá hodnot od 2700K do 6500K. Čím je hodnota nižší, tím je odstín teplejší. Doporučejeme pro tyto účely využívat filtry.
Žárovky a halogenové žárovky (tedy žhavené světelné zdroje) mají jen jednu teplotu chromatičnosti (2700K žárovky a až 3000K halogenové žárovky), proto se zde nikde ani na balení  barva neuvádí.
U ostatních světelných zdrojů  (zářivky, kompaktní zářivky, LED žárovky, výbojky) lze barvu světla uměle vyrobit, proto se zde uvádí, obvykle na balení nebo na samotném zdroji. U světelných zdrojů pro domácí použití (např. pro LED žárovky) občas pro názornost výrobci uvádějí na krabiččce označení teplá bílá a studená bílá. U profesionálních zdrojů např. zářivky je tento údaj uveden pomocí trojčíslí, které obvykle nálseduje po údaji příkonu
 
>>>VLOŽIT FOTKU ZÁŘIVKY S TÍMHLE KÓDEM
 
Trojčíslí obsahuje informaci o indexu podání barev a teplotě chromatičnosti (více o indexu podání barev zde>>). První číslo udává index barev v desítkách procent a druhé dvojčíšlí pak počet Kelvinů ve stovkách. Tedy, je-li na zářivce napsáno 827 - pak to znaměná, že má 80% index podání barev, a teplotu světla 2700K. Kód 940 by pak znamenal index podání barev 90% a teplotu chromatičnosti 4000K, atp. Tento systém značení užívají dnes prakticky všichni výrobci - v dřívějšíhch dobách užívala společnost OSRAM svoje vlastní zančení, proto uvádíme i převodní tabulku
 
>>VLOŽIT INFORGRAFIKU
 
Převodní tabulka pro starší značení OSRAM 
 Teplota chromatičnosti (K) Běžný kód Staré zančení OSRAM 
 2700K827 41
 3000K830 31 
 4000K84021 
 6500K86511 
 
 

 CO KDYŽ NEMÁ MŮJ SVTĚLNÝ ZDROJ ŽÁDNÝ KÓD?

I to se může stát! Takřka všechny speciální zářivky nemají tento kód. Důvodem je obvykle to, že jejich barva světla prostě a jednoduše neleží na Kelvinově stupnici. Jsou to např. všechny barevné zářivky, UV zářivky, germicidní trubice, nebo i trubice do akvárií. Pakliže Váš světelný zdroj žádný takový kód neobsahuje, pak se dá přemýšlet o tom, že se jedná o zdroj speciální...